سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش میراثى است گزین و آداب ، زیورهاى نوین جان و تن و اندیشه آینه روشن . [نهج البلاغه]
امروز: دوشنبه 100 مهر 5

به نقل از وبلاگ علیرضا حجازی

آرمانشهر الکترونیکآنچه که امروزه با عنوان "شهر الکترونیکی" یا (E-city) از آن یاد می شود به لحاظ برخورداری از ویژگی های ایده آل و منحصر به فرد، ممکن است در شرایط واقعی تا حدی آرمانی به نظر برسد. از این رو منطقی تر آن است که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به جای سخن گفتن از "شهر الکترونیکی"، به "آرمان شهر الکترونیکی" یا (E-topia) بیاندیشیم و کوشش نماییم ویژگی های آرمانی را به تدریج با تکامل بخشیدن به شهرهای الکترونیکی کنونی، محقق سازیم.

مجموعه تلاش هایی که در حوزه گسترش کاربردهای شهری فناوری اطلاعات طی دو دهه اخیر صورت گرفته است، با وجود آن که از سرعت و پیوستگی شایسته ای برخودار نبوده؛ اما به دلیل همگرایی با مبانی جوامع دانش بنیان می تواند نوید بخش ایجاد یک ایتوپیا یا آرمان شهر الکترونیکی در آینده ای نه چندان دور باشد. ادامه مطلب...

 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در سه شنبه 87/4/11 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

سئول برترین شهر الکترونیکی جهان
سئول برترین شهر الکترونیک دنیابرترین شهر الکترونیکی جهان سئول در کره جنوبی است که بیش از 500 مورد از خدمات خود را به صورت آنلاین به مردم ارائه می دهد و در حال حاضر شهرهای توکیو، سیدنی، میلان، لندن، هلسینکی، کپنهاک، دبی و دوبلین از جمله شهرهای الکترونیکی هستند که خدمات خود را به صورت بر خط ارائه می دهند.

زیرساخت از معیارهای مهم در تحقق شهر الکترونیک است و از آن جا که دولت متولی امر زیر ساخت است، اپراتورهای خصوصی وابستگی زیادی به دولت دارند چرا که مراکز مخابراتی باید تجهیزات اینترنت پرسرعت را نصب کند و در حال حاضر در تهران از 80 مرکز مخابراتی تنها 40 مرکز امکان ارائه سرویس را دارا هستند.در واقع شهر الکترونیکی در حد شعار مطرح شده است، چرا که در 8 شهر بزرگ کشور زیرساخت های مناسب و سرویس دهی های یکنواخت موجود نیست.


 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در یکشنبه 87/4/9 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

بر اساس آمار مستند، کشور ما در سال 2007 میلادی با 18 میلیون کاربر اینترنت، 53.7% از کل شهروند الکترونیک در ایرانکاربران خاور میانه را به خود اختصاص داده است. تمامی این کاربران به طور قطع از یک سطح مهارت‌های پایه و اولیه‌ای برای استفاده از کامپیوتر و اینترنت بالاتر می‌باشند که البته می‌توانند جزو کاربران بسیار حرفه‌ای اینترنت باشند، ولی مساله بسیار مهم این است که آن‌ها از حداقل دانش مورد نیاز برای استفاده از خدمات الکترونیک بهره‌مندند.

از سوی دیگر، ما تا به حال در بسیاری از بخش‌ها، کاربردهای مورد نیاز در حوزه‌های مختلف تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، آموزش الکترونیک و ... را شناسایی و ایجاد ننموده‌ایم که با استفاده از زیرساخت‌های فعلی فناوری اطلاعات کشور قابل پیاده‌سازی است. ادامه مطلب...

 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در جمعه 87/4/7 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

ایران، هم‌اکنون 18 میلیون کاربر اینترنت دارد، بنابراین از پتانسیل بسیار بالایی در ایجاد شهروندان بهبود شهروند الکترونیکالکترونیک برخورداریم و یکی ازنقاط قوت ما در سطح منطقه و بعضا" جهان همین مساله است.

عمده‌ترین مساله در ایجاد شهروندان الکترونیک فرهنگ‌سازی و تشویق شهروندان به استفاده از خدمات برخط ارایه شده توسط دولت و دیگر نهادهای ارائه دهنده خدمات است.

آموزش افراد جامعه اعم از کارمندان دولت، دانشجویان وغیره باعث ترویج فرهنگ استفاده از خدمات برخط خواهد شد. این آموزش‌ها می‌تواند از سطوح ابتدایی در دوران دبستان تا آموزش‌های عالی برای تربیت متخصصان این امر، آموزش‌های آزاد کوتاه و بلندمدت، آموزش‌های غیر مستقیم و یا حتی آموزش در کاربردهای خاص را در برگیرد. ادامه مطلب...

 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در چهارشنبه 87/4/5 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

شهروند الکترونیکی چه مهارتهایی باید داشته باشد ؟

مهارت های شهروند الکترونیکاستاندارد آموزشی شهروند الکترونیکی ( ECitizen ) که طراحی آن توسط بنیاد بین المللی ICDL انجام شده است ، تلاش جدیدی در راستای نیل به اهداف جامعه و دولت الکترونیکی در تمام کشورهای دنیا به شمار می رود.

مطابق این استاندارد شهروند الکترونیکی کسی است که از حداقل دانش لازم در رابطه با مفاهیم پایه ICT ، حداقل توانایی لازم در بکار گیری سیستم عامل ویندوز و واژه پرداز مایکروسافت ، توانایی کافی برای برقراری ارتباط با اینترنت و وب جهان گستر ،ادامه مطلب...

 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در دوشنبه 87/4/3 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

درباره شهروند الکترونیکی و به وجود آمدن ، تعریف و تاریخچه آن باید ابتدا مفهوم انسان آگاه شهروند الکترونیک اساس شهر الکترونیک،محور توسعه را بررسی کنیم.چالش اساسی در توسعه کشورهای جهان، دستیابی به چارچوب‌های تئوری و عملی آموزش انسان‌ها با این مفهوم است و این موضوع تنها با کمک آموزش میسر می‌شود.با توجه به ابزارهای مهمی چون آموزش الکترونیکی، آموزش از راه دور، آموزش ترکیبی، آموزش سیار یا انواع دیگری از آموزش که حضور افراد در کلاس را کمتر می‌کند؛ محور آموزش، آموزش مادام‌العمر مستقل در نظام آموزشی ، برای یاد دادن روش‌های یادگیری ، با استفاده از فناوری‌های ICT است.بنابراین آنچه که انسان‌ها باید در زندگی یاد بگیرند باید با رویکرد آموزش فراگیر، مادام‌العمرو خود محور باشد که افراد خود یاد بگیرند و روش‌های آموزشی را به دیگران بیاموزند.

ادامه مطلب...

 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در شنبه 87/4/1 و ساعت 2:0 عصر | نظرات دیگران()

مهر -  معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از راه اندازی خانه های فرهنگ مجازی برای دانشجویان خبر داد.

طرح ایجاد خانه های مجازی نیز در دستور کار قرار دارد و قرارداد آن نیز منعقد شده است.

دکتر محمد باقر خرمشاد  اضافه کرد: به وسیله خانه های فرهنگ مجازی دانشجو می تواند از طریق شبکه اینترنت و با ورود به سایت یک سری کالاهای فرهنگی را در اختیار داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در عین حال برخی دانشگاهها نیز طرح ایجاد خانه های علم را بر اساس خانه های فرهنگ ارائه داده اند که در دست بررسی است.

وی گفت: گامهای اولیه برای ایجاد حداقل 15 خانه فرهنگ در سال جاری برداشته شده است که برخی در خوابگاهها و برخی حدفاصل میان خوابگاه و پردیس دانشگاهها ساخته می شود.


 نوشته شده توسط حامد عزیزخانی در چهارشنبه 86/1/1 و ساعت 12:0 صبح | نظرات دیگران()
<   <<   6   7      
 لیست کل یادداشت های این وبلاگ
چه سعادتی ، همایش پارسی بلاگی ها
اولین پست وبلاگ کاخ سفید
عید ولایت مبارک
دومین کنفرانس شهر الکترونیک ایران
امنیت اطلاعات در شهر الکترونیکی
شهر الکترونیکی به بنگاه دانایی نیاز دارد
اولین جشنواره وبلاگ نویسی روانشناسی
بررسی کارکردهای آموزشی و پژوهشی وبلاگها
چگونه در سایت یا وبلاگ خود امکان خرید اینترنتی ایجاد کنیم
1200 میلیارد تومان صرفه جویی سالا نه با پرداخت الکترونیکی قبض ها
چهارمین همایش روابط عمومی الکترونیک برگزار می شود
اطلاعیه مهم شهر نوشت
زندگی الکترونیکی خوب یا بد؟
خطرات زندگى الکترونیکى
مزایای الکترونیکی بودن
[همه عناوین(67)]

بالا

طراح قالب: رضا امین زاده** پارسی بلاگ پیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ

بالا